Alexandra Fraisová
„Když sportuju, můžu jíst, jak chci, a zhubnu.“
Oblíbený mýtus, který neplatí hned z několika důvodů. U lidí zvyklých na velkou pravidelnou zátěž se tělo naučilo s energií šetřit a vydávat jenom to, co doopravdy musí. Navíc, a to je důležité i pro ty, kdo se cvičením začínají nebo se hýbají v menší míře, cvičení i u netrénovaných spálí většinou míň, než stačíme sníst! Nevěříte? Tak si uvědomte, kolik energie vydáte při své sportovní aktivitě (výdej si můžete spočítat například ve Fitkoučinku). A teď se podívejte, kolik energie jste přijali při obědě. Porovnání najdete také v tomto článku.
Ale pozor, neznamená to, že výdej cvičením má být větší než celkový příjem za den. Do celkového výdeje se totiž počítá taky to, že žijeme, dýcháme (to se označuje termínem bazální metabolismus), že trávíme potravu (připočtěte dalších cca 5-10 % z celkového denního výdeje), pracujeme, vykonáváme běžné denní úkony a tak dále. Více jsme se tomuto tématu věnovali v tomto článku.
Kolik energie tedy mám při hubnutí přijímat?
Výpočty toho, kolik energie na den potřebujeme, tedy započítají onen bazální metabolismus, k tomu se připočte běžná denní aktivita (typ zaměstnání) a něco navíc za pravidelný sport, od tohoto výsledného čísla se odečte ze začátku 2000 kJ jako výchozí hodnota energetického příjmu vhodná pro hubnutí.
Kolik energie byste měli přijímat právě vy, si můžete jednoduše zjistit vyplněním vstupního dotazníku v programu Sebekoučink.
Když tedy chceme hubnout a máme příjem, řekněme 6500 kJ, neznamená to, že musíme odcvičit víc než 6500 kJ, abychom hubli. Třeba 5500 kJ (pokud jsme předtím necvičili a máme na sobě málo svalů a nevážíme moc) potřebujeme na to, abychom vůbec přežili.
Na cvičení ale nezapomínejte!
Z výše uvedeného bychom si rozhodně neměli odnést, že na cvičení máme zapomenout a v hubnutí nám nepomůže. Pohyb odbourává stres, zlepšuje hladinu "hodného" cholesterolu, zlepšuje tvar těla, krevní oběh, výkon srdce i plic, pružnost svalů i ohebnost, dodává energii, vylepšuje spánek..., mám pokračovat? A k hubnutí pomáhá. O to více u lidí, kteří nebyli zvyklí sportovat pravidelně.
Pohyb bez jídla ani jídlo bez pohybu nebude fungovat
Ano, úspěch je složen z 80 % z toho, co jíme. Jen pohybem zhubne ten, kdo se předtím moc nehýbal a najednou začal (a u mužů to platí ještě víc, bohužel pro dámy). Ale i k tomu pohybu potřebujeme kvalitní jídlo. Na "hubnoucích koktejlech" a "jednom jogurtu k obědu" se energie do života a do cvičení moc nenabere. Při špatné stravě navíc odchází především svalová hmota: to je takové nenápadné upozornění pro ženy, které hladovějí nebo obědvají a večeří zeleninový salát bez čehokoli dalšího - ano, na kila a obvody těla hubnou, ale proto, že odbouraly svalovinu, čistou hmotu těla. A ne, nemyslím tím, že má být žena jako Rambo. Když je někdo vyhublý a bez kvalitní tělesné hmoty, může být hubený na pohled, ale mít na těle víc tuku, než je zdrávo. Ale tím už se dostáváme k jinému tématu, kterým se budeme zabývat zase někdy příště.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Tehdy jsem měla minimálně o deset kilo víc než teď, nijak jsem se nesnažila hubnout ani jsem to neplánovala, nijak jsem necvičila, pohybová aktivita běžně minimální, jen občas něco na zahradě. Byla jsem vcelku pochválena, že mám dostatčnou svalovou hmotu, symetrickou vlevo i vpravo, jen mámn trochu víc tuku v břiše, než by bylo ideální.
Potkala jsem kolgyni - tuším, že kdybychom si chtěly vyměnit kalhoty a tričko, bylo by to bez problémů. Podobná výška, figura i proporce. A ona spustila: "Mně řekli, že jsem podvyživená! Že mám moc tuků a žádné svaly. A přitom já držím dietu, jím samou zeleninu, běhám, cvičím..."
Takže já, která jsem nebyla líná se nažrat a dát si flák grilované krkovičky a pivo, jsem na tom byla líp :-)